czwartek, 30 sierpnia 2012

Bułeczki maślane z rodzynkami

Kocham bułeczki maślane. Aw pojemniku na chleb leżał kawałek pełnego ziaren pieczywa.  Samo zdrowie! Lubię taki chleb, ale wczoraj... zatęskniłam za czymś miękkim, pachnącym, najlepiej drożdżowym. I żeby się dało zjeść z miodem świeżo przywiezionym z Mazur. Miało być smacznie, słodko i lekko tucząco. No i było! :)))














"Bułeczki maślane z rodzynkami"

- 1/2 kg mąki
- szklanka ciepłego mleka
- 3 dag drożdży
- 2 jaja
- 10 dag masła, stopionego
- łyżka brązowego cukru
- szczypta soli
- masło do posmarowania bułek
- 50g rodzynek

Drożdże mieszamy w mleku.
Do malaksera wsypujemy mąkę, wlewamy mleko z drożdżami i dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy. Na końcu wsypujemy sparzone rodzynki. Wyrabiamy i odstawiamy do wyrośnięcia, mniej więcej na godzinę.
Formujemy z ciasta niewielkie bułeczki i układamy je na blasze wyłożonej papierem i znowu czekamy pół godziny. Smarujemy masłem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 200stC na ok.15-20 min.

środa, 29 sierpnia 2012

Ciasto cynamonowe

Kocham ciasto cynamonowe. Nie dlatego, że  mam kota Cynamona. Kocham zapach tej przyprawy: ciepły, głęboki, przywołujący same dobre wspomnienia. Co prawda pamiętam też, że nadmiar cynamonu to przykra niespodzianka, taki gorzki i dominujący. Np. na kaszce mannej. /Rany, co za odmiana!!/ Dlatego bardzo ostrożnie posypałam wierzch ciasta. Idealnie nadaje się do popołudniowej herbaty!












"Ciasto cynamonowe"

- 130g cukru
- 6 dag masła
- 1 jajo
- 1 1/2 szklanki mąki
- czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- zapach waniliowy - łyżeczka
- 1/2 szklanki mleka
- łyżeczka cukru pudru i cynamonu do posypania



Do malaksera wrzucamy masło i cukier, ucieramy. Dodajemy jajo, mąkę, mleko, proszek, zapach.
Smarujemy 20cm formę do pieczenia masłem, wlewamy masę. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180stC na ok. 25-30 min.
Po wyjęciu chwilę studzimy, jeszcze ciepłe uwalniamy z formy. Smarujemy wierzch odrobiną masła, posypujemy cukrem pudrem i cynamonem.

wtorek, 28 sierpnia 2012

Kurczak w brzoskwiniach

Wydawałoby się, że ilość przepisów na kurczaka jest ograniczona. A jednak ciągle się udaje znaleźć coś nowego. Dzisiaj miałam czas pogrzebać w książkach kucharskich, bo musiałam posiedzieć na fotelu u fryzjera. Żeby nie było wątpliwości, że jestem naturalną blondynką! ;) A na obiad był kurczak w brzoskwiniach :)












"Kurczak w brzoskwiniach"

- 4 porcje świeżego kurczaka
- szklanka soku pomarańczowego
- brzoskwonia podzielona na cząstki
- kolendra lub rozmaryn lub tymianek
- sól, pieprz

Smarujemy masłem formę do zapiekania. Układamy w niej porcje lekko posolonego kurczaka. W szklance soku pomarańczowego mieszamy świeżo utarty pieprz. Zalewamy nim kurczaka, wkładamy zioła i cząstki brzoskwiń. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180stC i pieczemy ok. 45 min. Świetnie smakuje z ryżem jaśminowym.

czwartek, 23 sierpnia 2012

Amerykańskie ciasto z truskawkami

Chłopak mojej córki jest wielbicielem Victoria Sponge cake. Rozumiem jego fascynację, ale postanowiłam przedstawić mu nieco lżejszą wersję tego ciasta, zwaną nie wiedzieć czemu, amerykańską. Ma w sobie biszkoptowe ciasto i to, co najważniejsze, czyli ubitą śmietanę z truskawkami. Najwyraźniej smakowało, bo dla mnie został mały kawałek. I bardzo dobrze!!













"Amerykańskie ciasto z truskawkami"

- 100g mąki
- 100g cukru
- 3 duże jaja
- szczypta soli
- zapach waniliowy
- 300ml kremówki
- 200g truskawek
- cukier puder doposypania
- 2 łyżki dżemu truskawkowego

Nagrzewamy piekarnik do 180stC.

Ubijamy białka dodając pod koniec naprzemiennie żółtka z cukrem. Wlewamy zapach, dodajemy sól. Przesianą przez sito mąkę delikatnie mieszamy z masą jajeczną łyżką.
Przelewamy masę do dwóch mniejszych, wysmarowanych masłem okrągłych foremek albo do jednej dużej. Pieczemy około 25 min.

Chłodzimy. Jeśli mamy tylko jeden duży placek, przecinamy go na pół. Smarujemy dolną część dżemem truskawkowym. Ubijamy śmietanę i rozsmarowujemy ją na dżemie. Układamy na niej truskawki. Jeśli są duże - kroimy je na mniejsze kawałki. Przykrywamy drugim plackiem, który posypujemy cukrem pudrem.

Przed podaniem można schłodzić nieco w lodówce.

piątek, 17 sierpnia 2012

Chleb bezglutenowy

Jutro przylatuje moja bezglutenowa panienka. Taka nietolerancja glutenu to nie byle co. Póki się nie ma to się nie wie, jaka to "upierdliwość";). Gluten jest wszędzie! Nawet w rosołowych kostkach Knorra! Na szczęście coraz więcej produktów jest wybebeszonych z glutenu. Ale najpewniejszy jest domowy, świeżo upieczony chlebek:)














"Chleb bezglutenowy"

- 500g mąki bezglutenowej
- 450 ml ciepłej wody
- opakowanie suchych drożdży
- 1 jajo lub 4 przepiórcze
- 3 łyżki oleju
- pół łyżeczki soli
- łyżeczka cukru

Wsypujemy mąkę do malaksera, wsypujemy suche drożdże, wlewamy wodę. Chwilę czekamy i dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy dokładnie.
Podłużną formę smarujemy masłem, przelewamy ciasto, czekamy godzinę.
Wstawiamy formę do piekarnika nagrzanego na 220 st na 10 min, a potem pieczemy jeszcze 40 min przy 200st C.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Angielski sernik z włoskich serków dla bezglutenowców też

Jak tak dalej pójdzie, to zostanę fanką angielskiej kuchni. Coraz częściej zdarza mi się wracać z wizyty na wyspach zachwyconą odkrytymi przysmakami. A już na pewno dziełami cukierniczymi. Nawet słodkie cupcakes znalazły moje uznanie. A już na pewno ten leciutki sernik zrobiony z mieszanki ricotty i mascarpone.














"Sernik z ricotty i mascarpone"

- 700g ricotty
- 200g mascarpone - myślę, że nic się nie stanie, jeśli proporcje będą trochę inne
- 150g miałkiego cukru
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- kilka kropli zapachu waniliowego
- 2 łyżki rodzynek-opcjonalnie
- 4 jaja

Nagrzewamy piekarnik do 150st C. Smarujemy masłem małą formę tortową.
Do miksera wrzucamy serki i cukier, dobrze mieszamy. Dodajemy jaja, miło je najpierw lekko ubić, ale obejdzie się w razie czego i bez tego. Dorzucamy mąkę, zapach i rodzynki. Ew. szczyptę soli.
Pieczemy ok. 50 min, wyjmujemy i chłodzimy. Jeśli chcemy poczekać z podaniem sernika nieco później, przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Rolada biszkoptowa z konfiturą morelową

Chodziła za mną ta rolada, chodziła, aż wreszcie doczekała się realizacji. Na urodziny Mojej Panny. Co prawda ona sama jest bezglutenowa, ale my wszyscy mogliśmy docenić smak i puszystość biszkoptu :)).









"Rolada biszkoptowa z konfiturą morelową".

- szklanka mąki pszennej, niepełna
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki oliwy
- 6 jaj
- konfitura morelowa - przepis kilka dni wcześniej ;)
- kilka kropli zapachu migdałowego

Ubijamy białka w garnku, jak już są sztywne dodajemy żółtka naprzemiennie z cukrem. Można dodać kilka kropli zapachu migdałowego. Wlewamy oliwę.
Mąki mieszamy razem i wsypujemy do masy jajecznej delikatnie mieszając. Można dodać łyżeczkę proszku do pieczenia, a biszkopt będzie mniej zwarty.

Przelewamy masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Powinna mieć wysokość ok 1,5-2 cm, pieczemy w piekarniku na 180st ok 15 min.

Wyjmujemy z pieca i przy pomocy czystej ściereczki rolujemy biszkopt. Odkładamy na bok, czekazmy aż ostygnie. Następnie delikatnie go rozwijamy, smarujemy konfiturą i ponownie zwijamy.

W moim domu taka rolada znika nad podziw szybko!

środa, 1 sierpnia 2012

Kurczak w winie z bobem

Czasami najsmaczniejsze rzeczy wychodzą niechcący, przy okazji... Tak się stało i z tym kurczakiem, który miał być tylko dodatkiem do bobu, który uwielbiam... pomijając konsekwencje ciężkostrawności :).















"Kurczak z bobem"

- potrzebna ilość porcji kurczaka
- pół kilo bobu
- szklanka białego wytrawnego wina
- kilka gałązek tymianku
- kilka gałązek oregano
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- ew. mała papryczka chili


Bób gotujemy w osolonej wodzie wraz z obranymi ząbkami czosnku. Odcedzamy, studzimy i obieramy ze skórek.

Kurczaka obsmażamy na dużej patelni na oleju, solimy, pieprzymy. Podlewamy szklanką wina i dusimy. Po 10 min dosypujemy obrany bób, dodajemy listki tymianku i oregano. Jeśli chcemy danie pikantne, papryczkę chili pozbawiamy pestek, drobno kroimy i dodajemy do kurczaka. Dusimy kurczaka do miękkości i gotowe.